Bir uçak yolculuğunda yan koltukta oturan bir adamın alyansını sag elinin işaret parmagına taktıgiını fark eden yazar yorum yapmaktan kendini alamaz;
''bayım alyansınızı yanlış elinize takmışsınız!
'' adam bunun üzerine; ''yanlış kadınla evlendim de ondan! '' diye karşılık verir.
ziglar bu anıyı aktardıktan sonra şöyle sorar;
''peki ya bu adam doğru adam mı? Yani kadın doğru adamla mı evlenmiş? Yanlış seçilmiş bir insana doğru insanmış gibi davranırsanız sonuçta doğru insanla evlenmiş olmaz mısınız? Doğru seçilmiş bir insanla evlendiğiniz halde yanlış davranıyorsanız yanlış bir evlilik yapmışsınız demektir cunku. doğru insan olmak doğru insanla evlenmekten cok daha fazlasıdır!
'' yazar kitabında şu öyküyü anlatır....
''yıllar önce hawai''de başlık parasına benzer bir uygulama revactadır. bir erkeğin sevdigi kızla evlenebilmesi için kızın ailesine belli sayıda inek vermek zorundadir. inek sayısının 10 adet olması gerekmekle birlikte kızın özelliklerine göre bu sayi değişebilmektedir. Ve adada iki kızı olan bir adam yaşamaktadır. Kızlardan büyük olanı bizdeki deyişle -kabul görmeyen- tipte, şanssız bir kızdır ve babası ona 3 inek fiyat biçmistir; 2 inekli bir teklifi de kabul edecektir; hatta iyi bir pazarlıkla 1 inege fit olmaya razıdır.
Bir gün adanın zenginlerinden johny lingo bu eve geldiginde herkes onun diger kızı isteyeceğini düşünür. Oysa yaşlı adamı sevince boğarak büyük kıza talip olur. Herkes en azından isteneni yani; 3 inek ödeyeceğini düşünürken johny yanında 12 tane inekle gelmistir! ! ..
O dönemlerde normal bir balayı ortalama bir yil sürmektedir ama gelin ve damat iki yıllık balayı planlamıştır.
Damatla gelinin dönmesinin beklendigi gün ahaliden biri dönüslerini haber vermeye gelir gelmesine ama gelenlerin jony ve eşi olduğundan emin degildir.Aslinda johny''i tanımıstır fakat kızdan emin olamamıstır; Yaklaşan kadın çok güzel, zarif birisidir. İyice yaklaştıklarında kimsenin tereddütü kalmaz. Fakat kızın güzelliği, cazibesi ve çekiciligi en eleştirici gözle bile reddedilmeyecek ölçüdedir. Yakından! bakanlar johnny''nin 12 inek karşılıgında iyi bir alışveriş yaptıgını düşünürler.
'' yazar işin püf noktasını şöyle özetler;
''johnny 12 inek ödedi, kız 12 ineklik bir kadin haline geldi.'' bu hep böyle olmaktadır; Eşinize veya sevgilinize verdiğiniz değer, ona kazandırdığınız değerdir. aslında ''doğru adam'', ''doğru kadını'' inşa eder, ''doğru kadın'' da ''doğru adami''...
Kalp kırmadan, yıkıp-döküp-ezip geçmeden, doğru insanı bulmanız dileğiyle